جزئیات پروژه «انصراف یک طرفه ویزای ایران با برخی کشورها»

بند 20- علی اصغر شالبوفیان با اشاره به طرح ارائه شده به دولت از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنوان «ورود آسان گردشگران از طریق لغو روادید و با خودروی شخصی»، گفت: این طرح با اولویت های تعریف شده در سند تبدیل بر اساس انتظارات دولت سیزدهم تهیه و تنظیم شده است. همچنین طرح لغو روادید یک جانبه به وزارت امور خارجه و نهادهای مرتبط ارائه شده است.

وی ادامه داد: در قالب این طرح، پیشنهاد ما لغو یک طرفه روادید با 68 کشور بود. وزارت امور خارجه این طرح را بررسی کرد و جدای از پیشنهاداتی، اصولاً با آن مخالفت کرد. از آنجایی که این یک سیاست گردشگری است و اجرای آن در بسیاری از کشورها رایج است و حتی در کشورهای اطراف ایران از جمله قطر، ترکیه، امارات و منطقه CIS (مشترک‌المنافع) نمونه‌ای از این پروژه در حال اجراست. . لذا وزارت امور خارجه و نهادهای مرتبط، پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع عامیانه را از این منظر مورد بررسی قرار دادند و جلساتی در این راستا برگزار شد.شالبافیان درباره کشورهای لغو یکجانبه روادید و نحوه انتخاب آنها گفت: رویکرد اصلی انتخاب این کشورها بر اساس سیاست خارجی دولت سیزدهم است که بر توسعه با کشورهای مسلمان همسایه، حوزه تمدن و روابط تاکید داشت. قراردادهایی مانند شانگهای و بریکس. تاکنون کل این طرح با تعدادی از این کشورها در جلسات و گفتگو با ارگان ها و نهادهای مرتبط به توافق رسیده است، اما طرح لغو روادید باید به تصویب کمیسیون های مختلف دولتی برسد.

سپس از وی درباره تاثیر یک جانبه لغو روادید با کشورها به ویژه عمان پرسیده شد که وی در پاسخ گفت: لغو روادید بین این دو کشور (ایران و عمان) از مدت ها قبل اجرا شده و از آن زمان تاکنون وجود داشته است. افزایش چشمگیر تعداد گردشگران عمانی برای بازدید از ایران گردشگران عمانی می توانند از شهرهای شمالی این کشور دیدن کنند.

در همان حال گفت: بیش از 70 درصد گردشگرانی که وارد ایران می شوند از کشورهایی هستند که روادید آنها لغو شده است.

قائم مقام معاونت گردشگری همچنین درباره طرح «حمل و نقل خودرویی گردشگران خارجی به ایران» گفت: به دنبال لغو روادید و تسهیل سفر گردشگران با خودروی شخصی به ایران در چند کشور هستیم. اجرای طرح تسهیل تردد خودروهای شخصی در کنار لغو یک طرفه روادید می تواند در سفر گردشگران منطقه به ایران بسیار موثر باشد و اگر این طرح مثلا با کشور عراق تکمیل شود. ایران از طریق زمینی به عربستان سعودی، قطر و امارات متصل است.

شالبافیان بر اساس تاکید و اظهارات عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عامیانه، درباره پایان پروژه سیم کارت گردشگری گفت: طرح «سیم کارت مسافرتی» در کارگروه افشای پرونده های کیفری دادسرای کل کشور به تصویب رسید. همچنین جلسه ای بین وزارتخانه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع عامیانه، ارتباطات و دادستانی و مراجع انتظامی برگزار شد تا با توجه به اولویت هایی که درخواست کردیم، نحوه اجرای آن بررسی شود. ما درخواست کردیم که در این طرح اپراتورهای گردشگری در اولویت قرار گیرند، در نتیجه تصمیم گرفتیم فهرستی از دفاتر خدمات گردشگری ارائه کنیم تا این امکان را برای آنها فراهم کنیم. برای اجرای این طرح موسسات مصوبی معرفی شده اند که دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عامیانه هستند.

وی افزود: در مرحله بعدی این مصوبه امکان استفاده از این سیم کارت ها برای مسافران خارجی وجود دارد و موافقت شده است.

شالبافیان با بیان اینکه این مصوبه با اولویت حمایت از فعالان گردشگری گام به گام اجرا می شود افزود: این طرح تصویب و ابلاغ شده است و بر اساس مصوبه و اولویت ها ذی نفعان را معرفی خواهیم کرد. برنامه زمانبندی اجرای پی در پی این تصمیم در آینده مشخص خواهد شد.

معاون گردشگری رئیس جمهور یادآور شد: بنا به درخواست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سیم کارت های گردشگری توسط دفاتر خدمات گردشگری، هتل ها، راهنماها و گردشگران خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

زمستان سال گذشته و همزمان با رکود سفر گردشگران خارجی به ایران تحت تاثیر این شرایط، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دو طرح برای لغو یکجانبه ایران به دولت ارائه کرد. ویزا و سیم کارت توریستی به منظور کاهش محدودیت های سفر به ایران برای گردشگران خارجی. .

عزت الله ضرغامی – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع عامیانه – در 19 اسفند 1401 در حیاط دولت و در جمع خبرنگاران گفت: «بعضی از دوستان در حال تحلیل هستند که چرا گردشگران خارجی به ایران نمی آیند و دلایلی وجود دارد که یکی از مهم آنهاست. نیاز اینترنت و بسترهای بین المللی و خارجی است، این مسائل به اندازه نان و آب برای گردشگران ضروری است، گردشگر نمی تواند به ایران بیاید و ارتباطش با دنیا قطع شود، نمی توانید به او بگویید از «بله» و «ایتا» استفاده کنید. .. من اهل «از وزیر ارتباطات خواستم تا با استفاده از بسترهای بین المللی فرصتی را برای گردشگران خارجی فراهم کند تا بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند. انشالله پلتفرم های داخلی ما در سطح بین المللی نیز فعال شود».

دو ماه قبل از آن، در دی ماه 1401، ضرگامی از پیشنهاد لغو روادید یک طرفه ایران با برخی کشورها خبر داد و گفت: برنامه ریزی کردیم که ویزای یک طرفه ایران با کدام کشور لغو شود، جلسات کارشناسی برگزار کردیم و نظرات مختلف را دریافت کردیم. مردم در نظر گرفته شد. و دلایل لغو ویزا برای هر کشور را مشخص کردیم. معتقدم یکی از موضوعاتی که می توان با مردم گفت و گو کرد بحث گردشگری است. اخبار، تصاویر و فیلم های مثبت از ایران به دنیا پخش شود./ایسنا

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما